[BILETY WYPRZEDANE] VII Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli

5 listopada 2023 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”

„Pamiętajcie o ogrodach” – wiersze Jonasza Kofty

Podczas siódmego stalowowolskiego spotkania z poezją skupimy się na Jonaszu Kofcie – urodzonym w listopadzie 1942 roku twórcy i wykonawcy refleksyjnych tekstów, autorze popularnych piosenek, wielokrotnym laureacie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej
w Opolu, współtwórcy radiowych audycji satyrycznych.

Jonasz to pseudonim artystyczny Janusza – wymyślony przez poetę – początkowo jako prowokacja artystyczna, pogoń za oryginalnością. Świadomość, kim jest, jakie są jego związki z polskością, wróciła strofami recytowanymi na spotkaniach ze słuchaczami:

„Wiem na pewno, że ze sobą zostaniemy

Chociaż życie nam układa się nieprosto

Nie możemy rozstać się, trzasnąwszy drzwiami

Moja miła, moja droga

Moja Polsko”.

Jonasz Kofta – choć był studentem Akademii Sztuk Pięknych – nigdy jej nie ukończył. Być może właśnie stąd wzięła się jego wrażliwość na barwę słów, nieszablonowość kompozycji.
W tym okresie ujawnił się drzemiący w nim talent literacki i kabaretowy. Kofta debiutował w Hybrydach. Tam też napisał swój pierwszy przebój – „Pamiętajcie o ogrodach”.

Jeremi Przybora uważał, że dzięki takim autorom jak Kofta, powojenna Polska stała się „imperium piosenki na najwyższym poziomie”. W jednej z ostatnich wypowiedzi twórca Kabaretu Starszych Panów zaliczył Jonasza Koftę – wraz z Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim – do „trójcy wieszczów polskiej piosenki”.

Przez VII Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli przeprowadzą nas aktorzy Teatru Ludowego w Krakowie – Roksana Lewak i Piotr Franasowicz – oraz pochodzący ze Stalowej Woli muzyk, kompozytor, pianista, pedagog – Konrad Mastyło.

Scenariusz: Elżbieta Drobny

Czytają: Roksana Lewak, Piotr Franasowicz

Oprawa muzyczna: Konrad Mastyło – fortepian

Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Katarzyna Pawłowska

 

Bilety: 20 zł

Sprzedaż on-line BILETY WYPRZEDANE do dnia 2.11.2023 oraz stacjonarnie w RDK „Sokół” w dniu wydarzenia

KUP BILET

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha