IX Krakowski Salon Poezji w Stalowej Woli

10 marca 2024 / niedziela
godz. 12.00
Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”

„Nie widziałam cię już od miesiąca…” – wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

W stalowowolskich spotkaniach z poezją przyszedł czas na autorkę nazywaną „słowiańską Safoną” – Marię Pawlikowską-Jasnorzewską. Ta, pochodząca z artystycznej rodziny Kossaków, pisarka stworzyła oryginalny styl w liryce miłosnej, łącząc odwagę obyczajowej obserwacji z psychologiczną i filozoficzną refleksją.

Była subtelną i śmiałą wyrazicielką kobiecości, mistrzynią odważnego erotyku, która posiadała niezwykły dar opisywania nastrojów, uczuć i stanów ducha. Potrafiła lekko i ulotnie – z wrażliwością na rzeczy z pozoru nieistotne – przekazać to, co trudne do uchwycenia.

Jak napisał Piotr Kuncewicz – historyk literatury i krytyk literacki: „Pawlikowska zjednoczyła w swojej poezji to, co najcenniejszego i najpopularniejszego zarazem miały czytelnikom do zaoferowania dwie konkurujące ze sobą grupy dwudziestolecia międzywojennego: Skamander i Awangarda Krakowska. Stąd mogli ją zgodnie chwalić Tuwim z Przybosiem”. Natomiast Jan Lechoń dawał słowo honoru, że jej wiersze są „prześliczne”.

Na IX Krakowskim Salonie Poezji w Stalowej Woli utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej interpretować będą aktorzy rzeszowskiego Teatru Maska – Ewa Mrówczyńska i Kamil Dobrowolski, a o warstwę muzyczną zadba Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Edwarda Horoszko.

Scenariusz: Elżbieta Drobny

Czytają: Ewa Mrówczyńska, Kamil Dobrowolski

Oprawa muzyczna: Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Edwarda Horoszko

Gospodarze Salonu: Elżbieta Drobny, Marek Gruchota, Katarzyna Pawłowska

Bilety: 20 zł

Do nabycia on-line TUTAJ oraz stacjonarnie w RDK „Sokół” w dniu wydarzenia

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha