Wystawa „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020 z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prestiżowe, ogólnopolskie wydarzenie gospodarcze 2020 roku już wkrótce w Stalowej Woli. 16 stycznia w nowo wybudowanej hali ARP odbędzie się wystawa „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020 z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Tego dnia ponad 70 firm z całego kraju przyjedzie do naszego miasta, by pokazać potencjał i siłę polskiej gospodarki. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja wystawców Polskiej Wystawy Gospodarczej.

– Chcemy w perspektywie mijających 80 lat ukazać transformację gospodarki, która zaczynała się tutaj w Centralnym Okręgu Przemysłowym, do dzisiejszej gospodarki Stalowej Woli, regionu oraz w ujęciu ogólnopolskim. To wyjątkowa okazja, żebyśmy mogli zobaczyć siłę polskiej gospodarki zgromadzonej w jednym miejscu, w Stalowej Woli – mówi Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Polska Wystawa Gospodarcza nawiązuje w swojej idei do tradycji Powszechnych Wystaw Krajowych, które miały miejsce we Lwowie, w Krakowie, a ostatnia w 1929 roku w Poznaniu. Prezydent RP Andrzej Duda w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości postanowił wskrzesić ideę wystaw, które pokazują potencjał polskiej gospodarki.

16 stycznia do naszego ośrodka przyjedzie blisko 70 firm, które w ramach Prezydenckiej Kapituły Gospodarczej zostały wybrane jako te, których produkty wyróżniają się innowacyjnością, nowoczesnymi rozwiązanymi, ale również nawiązują do tradycji polskich producentów. Na stalowowolskiej ziemi zaprezentują się wystawcy od przemysłu ciężkiego, innowacyjnego, po branże lekkie, spożywcze, czy start-upy.

Swoje stanowisko będzie miało także Województwo Podkarpackie, gdzie pokaże swój potencjał lotniczy, motoryzacyjny i ekologiczny. Na stoisku Podkarpacia pojawią się tacy giganci jak LOT AMS i BorgWarner, ale też lokalne firmy jak Bionly produkująca ekologiczne kosmetyki, czy Ambusada Bieszczadzka z pysznymi proziakami. Tam także zobaczymy ciekawe projekty jak kapsuła Green Velo.

Podczas wydarzenia ukazana zostanie też siła Stalowej Woli pod względem gospodarczym, ale także kulturalnym, sportowym i społecznym. Na stalowowolskim stoisku zaprezentują się lokalne przedsiębiorstwa, reprezentanci miejscowej kultury i sportu, czy podmioty zewnętrzne tworzące razem z miastem spójny obraz i środowisko Stalowej Woli.
– Chcemy pokazać, że nasze miasto to nie tylko przemysł ciężki, zbrojeniowy, ale też potencjał tkwiący w innych branżach. Często te mniejsze podmioty nie mają szansy się wypromować i przebić, a tworzą naprawdę ciekawe rzeczy, o których nawet nie wiemy mieszkając tu – mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Wydarzenie będzie mieć charakter wystawy otwartej dla wszystkich. Mieszkańcy będą mogli ją zwiedzać od godziny 11.00 do 17.00. Polską Wystawę Gospodarczą uroczyście otworzy Prezydent RP Andrzej Duda o godzinie 12.30. O 13.15 odbędzie się panel pn. „Od COP do Gospodarki 4.0”. Na temat przemian gospodarczych na przestrzeni niespełna wieku rozmawiać będą: prof. Piotr Wachowiak, przewodniczący Kapituły PWG, prof. dr hab. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Bartłomiej Zając Prezes Zarządu HSW S.A., przedstawiciel start-upu firmy Astronika. O 13.45 natomiast rozpocznie się panel gospodarczy pod patronatem Dziennika Gazety Prawnej i Agencji Rozwoju Przemysłu. Wydarzenie uświetni występ Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury.

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. Na hali pojawi się planetarium, fotobudka, stanowisko budowania rakiet, rzeźbienie w soli, będą pokazy z wodą, wytopu szkła, warsztaty ekologiczne, stoisko interaktywne z drukarką 3D i wiele innych. Zainteresowani będą mogli też zobaczyć fascynujący pojedynek mistrza lutowania z robotem lutowniczym. Seniorzy natomiast będą mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Ze względu na kontrolę bezpieczeństwa, na miejsce wydarzenia należy przybyć do godziny 12.00. Parkingi i wejście znajdują się od ul. Kasprzyckiego w sąsiedztwie budynku Huty Stalowa Wola – Z5. 16 stycznia pod halę ARP będą kursować autobusy komunikacji miejskiej, które bezpłatnie przywiozą zainteresowanych na wystawę. Szczegóły dotyczące rozkładu jazdy już wkrótce.

Organizatorami wydarzenia „Od COP do Gospodarki 4.0” są: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Polskiej Wystawie Gospodarczej będzie osobiście patronował prezydent RP Andrzej Duda.

Partnerami głównymi wydarzenia są: Huta Stalowa Wola S.A., Liugong Dressta Machinery Sp. z o.o., Halmar Sp. z o.o., Zamek w Baranowie Sandomierskim, LedLive, Superior Industries Production Poland Sp. z o.o.

Program Wystawy „Od COP do Gospodarki 4.0” Stalowa Wola 2020

z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy

16 stycznia 2020

nowa hala ARP, ul. Kasprzyckiego