Program RELACJI. V Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych

16 - 20 września 2020

Ważne zmiany w organizacji wydarzeń kulturalnych w związku z COVID-19 – szczegóły TU


RELACJE

V MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIA TEATRALNE

– DZIECIĘCA NAIWNOŚĆ –

 

16 września / środa

16.30 Uroczyste otwarcie RELACJI V Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych
„Bliskość. O dzieciach i teatrze” – wykład Weroniki Idzikowskiej (Małopolski Instytut Kultury w Krakowie)
Spotkanie z Jurorami konkursu / taras MDK   (REZERWUJ)

17.30 Prezentacje konkursowe

17.30 Akademia Pani Beksy – Teatr The M.A.S.K. / Bielsk Podlaski / scen. Julia Holewińska / reż. Mateusz Sacharzewski / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

19.30 A – Alicja Wojnarowska / Dębica / sala widowiskowa  (REZERWUJ) (zamiast – Niewinne Szekspirowi – Teatr M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy)

20:10 Omówienie spektakli konkursowych / sala kameralna

 

17 września / czwartek
16.30 Prezentacje konkursowe
16.30 Poobiednie igraszki – Teatr Kąt / Jarosław / scen. Roma Mahieu / reż. Paweł Sroka / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

18.30 Monolog oportunisty – Teatr Monolog Interaktywny / Warszawa / scen. na podstawie „Pamiętnika antybohatera” Kornela Filipowicza i wybranych utworów poetyckich: Grzegorz Nawrocki / reż. Maria Kowalik / sala widowiskowa   (REZERWUJ)

20.00 Omówienie spektakli konkursowych / sala kameralna

 

18 września / piątek
16.30 Prezentacje konkursowe
16.30 Pokój Jakuba – Teatr Resursa / Radom / scen. na podstawie prozy Brunona Schulza: Robert Stępniewski / reż. Robert Stępniewski / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

18.30 Wyspa Chudych – Teatr Dziewiątka / Lubań / scen. na podstawie dramatu Karoliny Maciejaszek: Aneta Ćwieluch / reż. Aneta Ćwieluch / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

20.00 Omówienie spektakli konkursowych / sala kameralna

 

19 września / sobota
15.00 Prezentacje konkursowe
15.00 Pustostan – Teatr NP. / Środa Wielkopolska / scen. Malina Prześluga / koncept Jagoda Książek, Agnieszka Kaźmierczak / reż. Jagoda Książek / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

17.00 Przycisk – Teatr Reduta Śląska / Chorzów / scen. Sandra Staletowicz / reż. Iwona Woźniak / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

19.00 Hej, Ty – Teatr Krzyk / Maszewo / scen. i reż. Marek Kościółek, Anna Giniewska / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

20.00 Omówienie spektakli konkursowych / sala kameralna

 

20 września / niedziela

16.00 Gala RELACJI V Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych – ogłoszenie wyników konkursu / sala widowiskowa (transmisja on-line)  (REZERWUJ)

17.00 Tyrmand: lekcja ‘54 – widowisko z udziałem ŁJK, Sylwii Świątek i Kamila Żurka Żurawskiego / sala widowiskowa  (REZERWUJ)

 

Wstęp wolny

Obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI – REGULAMIN


The M.A.S.K. /Bielsk Podlaski
Teatr założony w 2012 roku przez Mateusza Sacharzewskiego – absolwenta Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Zespół stanowią młode osoby (uczniowie i studenci), które poza współtworzeniem spektakli teatralnych, włączają się w organizację ogólnopolskiego festiwalu teatralnego, a także innych wydarzeń kulturalnych. Ich ulubionym gatunkiem literackim jest komedia.

„Akademia Pani Beksy”

„Akademia Pani Beksy” to musical oparty na utworze Julii Holewińskiej. Tytułowa bohaterka prowadzi szkołę dla dziewczynek, a najważniejsze w tym miejscu są: radość, wzajemny szacunek, wiara w siebie i swoje możliwości, życzliwość. Ta niezwykła „placówka” uczy przyjaźni, tolerancji i dążenia do szczęścia wbrew schematom, przeciwnościom i powinnościom. Spotkamy w niej także

Basię Niezgódkę – córkę Adasia Niezgódki.
Autor tekstu: Julia Holewińska
Reżyseria: Mateusz Sacharzewski
Scenografia: Krzysztof Piotrowski
Muzyka: Patryk Ołdziejewski

Występują: Izabela Borowska, Wanda Ginszt, Monika Gliwa, Julia Górska, Karolina Górska, Krzysztof Olejniczak, Wiktoria Ostaszewska, Tymoteusz Pawlik, Zuzanna Piotrowska, Agata Stepaniuk, Zuzanna Walczuk, Aleksanda Zinkiewicz, Aleksandra Żarska

 

13 września 2020 / środa / 17.30 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 55 minut


Alicja Wojnarowska / Dębica
Alicja od najmłodszych lat uczestniczy w zajęciach artystycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy. Monodram „A” to drugi po „Rzeczy o wojnie” teatr jednego aktora w wykonaniu Ali. Swoją miłość do teatru wyraża nie tylko poprzez kreowanie scenicznych postaci, ale także udział w licznych warsztatach i festiwalach teatralnych.

„A”

Monodram „A” to historia młodej dziewczyny zmagającej się z trudnym, często niezrozumiałym, światem dorosłych. Światem, w którym nie zawsze bieg zdarzeń jest zgodny z oczekiwaniami,
nadziejami, marzeniami. To opowieść o oswajaniu choroby najbliższych i godzeniu się z ich odchodzeniem.

Scenariusz (na podstawie „Niezapominajki” Agnieszki Świątek i „Listów do A.” Anny Sakowicz) i reżyseria: Dominika Migoń
Muzyka (na bazie piosenki „Dorotka” ze słowami Janiny Porazińskiej): Piotr Madura
Występuje: Alicja Wojnarowska

16 września 2020 / środa / 19.30 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 30 minut


Teatr Kąt / Jarosław

Teatr Kąt działa od 3 lat przy Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. Tworzą go pasjonaci teatru, którzy chcą mówić o rzeczach ważnych, zadawać pytania i zmuszać widza do głębokich refleksji.
Wierzą w siłę swojego przekazu. Zespół wystawił do tej pory następujące spektakle: „Nowe Wyzwolenie” Witkacego, „Poobiednie igraszki” Romy Mahieu oraz „Jeleń” Sławomira Mrożka.

„Poobiednie igraszki”

Spektakl stworzony na podstawię dramatu Romy Mahieu – urodzonej w Polsce w 1937 roku argentyńskiej dramatopisarki i aktorki. Spotykamy w nim dzieci bawiące się w swoim zamkniętym podwórkowym świecie, który rządzi się podwórkowymi prawami. Czasem tylko dociera do niego głos zewnętrznego świata dorosłych. Gry i zabawy są piękne, ciekawe, fascynujące, ale i niebezpieczne. Zabawa to naśladowanie świata dorosłych, naśladowanie, które dla dzieci jest bardzo „na serio”.

Autor tekstu: Roma Mahieu
Reżyseria i scenografia: Paweł Sroka
Muzyka: Wiktor Marut
Występują: Anna Duliban, Barbara Gembrowicz, Robert Głowacz, Joanna Hołota, Elżbieta Jamrozik, Paweł Kotkowski, Wiola Propola, Joanna Rey, Paweł Sroka

 

17 września 2020 / czwartek / 16.30 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 50 minut


Teatr Monolog Interaktywny / Warszawa

W 2011 roku w warszawskim Staromiejskim Domy Kultury powstał klub Monolog Interaktywny. Początkowo były to zajęcia wyłącznie indywidualne, potem powstała grupa teatralna. Obecnie zespół składa się z kilkunastu osób – ludzi w różnym wieku (od 20 do ponad 70 lat), o różnym wykształceniu i poglądach politycznych. Łączy ich miłość do teatru, ciekowość świata i chęć nauczenia się czegoś nowego. Pod wpływem tej pracy zmieniają się, otwierają, „nabierają rozpędu” i to bez względu na wiek.

„Monolog oportunisty”

Wydany w 1961 roku „Pamiętnik antybohatera” Kornela Filipowicza stał się materiałem wyjściowym do rozmowy o dylematach, jak się okazuje, ciągle aktualnych – niezależnie od warunków, w jakich żyjemy. To próba opowiedzenia o świecie, nie tym, który przeminął, ale tym wciąż nas otaczającym – bez względu na pokolenie przez nas reprezentowane.

Scenariusz (na podstawie „Pamiętnika antybohatera” Kornela Filipowicza i wybranych utworów poetyckich): Grzegorz Nawrocki
Reżyseria: Maria Kowalik
Scenografia: Zespół
Występuje: Grzegorz Nawrocki

 

17 września 2020 / czwartek / 18.30 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 50 minut


Teatr Resursa / Radom

Teatr „Resursa” powstał jesienią 2011 roku w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Tu działa, przygotowuje i prezentuje spektakle. Pierwszą premierę wystawił w maju 2012 roku – była to prapremiera sztuki „Diabły” Sebastiana Równego, radomskiego pisarza i dziennikarza. Teatr „Resursa” to formacja „miłośniczo-ochotnicza”, tak właśnie mówią o sobie jej aktorzy. Najmłodszy w historii teatru aktor miał 8 lat, a najstarszy ponad 60. Instruktorem zespołu jest Robert Stępniewski – absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

„Pokój Jakuba”

„Pokój Jakuba” to próba przełożenia prozy poetyckiej „Sklepów cynamonowych” oraz fragmentów „Sanatorium pod klepsydrą” na język teatru. Jakub snuje w swoim pokoju marzenia o kształtowaniu materii oraz o manipulowaniu ludźmi, którzy jawią mu się jako manekiny – bezwolne, bierne, podatne na wpływy innych. Wśród zgiełku ptasich okazów zatraca się w swoich pasjach, które udzielają się jego domownikom.
Scenariusz (na podstawie prozy Brunona Schulza – „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”): Robert Stępniewski
Reżyseria: Robert Stępniewski
Scenografia: Marcin Fortuna
Opracowanie muzyczne: Mateusz Strzelecki
Występują: Marcin Fortuna, Monika Kornafel, Dorota Lewandowska, Wojciech Rudkowski, Joanna Tam, Dariusz Wróbel, Hanna Zembrzycka

 

18 września 2020 / piątek / 16.30 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 30 minut


Teatr Dziewiątka / Lubań

Dziewiątka to teatr szkolny istniejący 10 rok. Przez te lata tworzyło go w sumie ponad 100 osób, powstało ponad 30 spektakli grupowych i indywidulanych. Aktorzy z zespołu biorą również udział w
różnego rodzaju konkursach artystycznych. Nazwa pochodzi od pierwszego składu grupy – dziewięciu młodych aktorów. Reżyserem teatru jest Aneta Ćwieluch.

„Wyspa Chudych”

„Wyspa Chudych” to spektakl oparty na dramacie Katarzyny Maciejaszek. Jest historią polskich dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi. To właśnie dorośli mają wpływ na tę ich egzystencję – oprawcy, ale też rodziny, rodzice dzieci, o których jakby już zapomniały, a jednak ciągle są w ich pamięci – postawy, tradycje rodzinne, dom. Spektakl stworzony w konwencji dwóch planów, gdzie zabawa jest przykrywką dla ciężkich przeżyć i wspomnień.

Scenariusz (na podstawie dramatu Katarzyny Maciejaszek): Aneta Ćwieluch
Reżyseria: Aneta Ćwieluch
Kostiumy: Beata Chojnowska
Scenografia: Grupa Film – Piotr Sołtys
Występują: Julia Gapska, Maja Iwanek, Martyna Kazimierska, Oliwia Kędzior, Dominika Kida, Kacper Kukuła, Wiktoria Parecka, Piotr Sołtys, Roksana Sulima, Agata Suwalska, Martyna Śliwińska

18 września 2020 / piątek / 18.30 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 45 minut


Teatr NP / Środa Wielkopolska

Zespół działa od 12 lat przy Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej w zmienianym na przełomie tych lat składzie (jak to zazwyczaj bywa w zespołach amatorskich). Po drodze zmieniła się nazwa, dlatego też Teatr NP to kilka ostatnich lat i największa ilość premier. Spektakle tworzymy zespołowo, czerpiemy jak najwięcej ze swoich umiejętności i doświadczeń. „Pustostan” to projekt, gdzie zamieniliśmy się rolami: instruktorka grupy – zagrała, a jedna z aktorek, zawsze będąca na scenie, zajęła się reżyserią.

 

„Pustostan”

Wigilia. Opłatek. Karp. Choinka. Kevin. Brzmi znajomo? Nasze pierwsze skojarzenia są zazwyczaj ciepłe i miłe. Wychodząc od dramatu Maliny Prześlugi twórcy spektaklu próbują wykreować obraz
rodziny, która dekonstruuje sama siebie, a także odpowiedzieć na pytanie o istotę świąt. Czy zaburzone relacje może uleczyć czar wyjątkowego wieczoru?

Autor tekstu: Malina Prześluga
Koncept: Jagoda Książek, Agnieszka Kaźmierczak
Reżyseria: Jagoda Książek
Scenografia: Lidia Stachowska, Maria Wieland
Opracowanie muzyki: Jagoda Książek
Występują: Piotr Jaśkowiak, Agnieszka Kaźmierczak, Szymon Ludwiczak, Jakub Pruchniewicz, Michalina Skotarczak, Maria Wieland, Beata Ziętkowska

19 września 2020 / sobota / 15.00 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 50 minut


Teatr Reduta Śląska / Chorzów

Reduta Śląska to najstarszy teatr amatorski na Śląsku oraz jeden z trzech najstarszych teatrów amatorskich w Polsce. Celem działalności teatru było propagowanie języka polskiego i literatury
polskie na Śląsku. W latach 1933-1996 grupa zrealizowała 108 premier. Po 18-letniej przerwie Teatr „Reduta Śląska” został reaktywowany w 2012 roku. Obecnie jego głównym założeniem jest zdobywanie szerokiej grupy uzdolnionej i rozmiłowanej w teatrze młodzieży. Zespół tworzą wszechstronnie uzdolnieni ludzie w wieku 14-80 lat.

„Przycisk”

Scenariusz do spektaklu został napisany na użytek Stowarzyszenia „Teatr Reduta Śląska”. Powstał przy współudziale członków zespołu. „Przycisk” koncentruje się na temacie starości. Twórcy oddają głos różnorakim jej obliczom – bywa przecież zarówno piękną jesienią, jak i nieznośną, pełną cierpienia i bólu zimą. Komu tak naprawdę potrzebny jest „przycisk”? Na konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia przycisku przybywają starzy i młodzi. Głosować będziemy za lub przeciw starości. Twoja starość w Twoich rękach!
Scenariusz: Sandra Staletowicz
Reżyseria: Iwona Woźniak
Scenografia: Iga Słupska
Muzyka: Jan Nowak
Występują: Bartosz Dzensla, Brygida Hałata, Klaudiusz Kail, Sławomir Kosek, Beata Makowska, Danuta Markiewicz, Tadeusz Michalak, Cyprian Radomski, Mirosława Siemierska, Danuta Skowronek, Sebastian Świeczak, Elżbieta Walentin, Zosia Wleciałowska, Adam Wrocławczyk

19 września 2020 / sobota / 17.00 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 45 minut


Teatr Krzyk / Maszewo

Teatr Krzyk jest zespołem autorskim założonym w roku 2002 przez Marka Kościółka i Annę Giniewską. Na podstawie własnych scenariuszy i konspektów realizuje spektakle, warsztaty oraz szkolenia na pograniczu sztuki, edukacji i spraw społecznych. Jego działanie bliskie jest idei teatru eksperymentalnego, niezależnego i poszukującego. Obecni i byli członkowie grupy przez okres ponad 15 lat organizowali festiwale, spotkania i akcje kulturalne w Maszewie (małej zachodniopomorskiej miejscowości). Marek Kościółek, Anna Giniewska oraz pozostali członkowie autorskiej grupy przez wiele lat wspólnych przedsięwzięć wypracowali autorską artystyczną metodę pracy, którą starają się konfrontować przez spotkania z ludźmi w wielu miejscach w kraju i za granicą.

„Hej, Ty”

„Hej, Ty” to przedstawienie, jakie Krzyk przez lata swojej pracy uformował. Posiada w sobie elementy fizyczności i tkliwości, zmienności i ciągłych autorefleksji. Jak często bywa, pozostają nam pytania. Co nam zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość? Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy tylko siebie. Może to wystarczy?

Scenariusz i reżyseria: Marek Kościółek, Anna Giniewska
Występują: Aleksandra Czubińska, Nikola Palej

19 września 2020 / sobota / 19.00 / sala widowiskowa
Czas trwania spektaklu: 35 minut

Odwiedź nasz profil na Facebooku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.


PARTNER MERYTORYCZNY:

PARTNERZY MEDIALNI:

SPONSOR:Mapa Dojazdu

Napisz do nasPrzepisz kod antyspamowy: captcha