„O bogatym panu i pieniądzach we wierzbie” – godka lasowiacka

Lasowiacy nie pozostawili po sobie żadnych bajek, baśni, ani legend. Okazuje się jednak, że ich słowne dziedzictwo jest bardzo obfite, choć nadal wiele z niego wciąż czeka na odkrycie w muzealnych archiwach.
Są to przede wszystkim godki i podania. Od bajkowo-baśniowego świata różnią się tym, że ich akcja rozgrywa się w jasno określonym miejscu, a nawet wśród konkretnych osób – dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.
Niezwykły realizm lasowaickich podań wynika z konieczności przekazania potomnym sposobów radzenia sobie z żywiołami natury, współistnieniem bogatego świata postaci nadprzyrodzonych, ale też panem ze dworu, a także codziennym, zwyczajnym losem.
Zapraszamy do obejrzenia godki lasowiackiej pt. „O bogatym panu i pieniądzach we wierzbie”. W najnowszej animacji wykorzystano rzeźby lasowiackiego artysty ludowego Jana Puka z Trześni.
Animacja powstała w Pracowni Intermedialnej MDK w Stalowej Woli.